Pianka Poliuretanowa

Izolacja natryskowa pianką otwartokomórkową

Potocznie zwana miękką lub lekką (o gęstości około 8 kg/m3) używana jest najczęściej do:

izolacji termicznej i akustycznej poddasza, izolacji termicznej i akustycznej stropów i podłóg, izolacji akustycznej ścian działowych w budynkach.

Natrysk pianki poliuretanowej otwartokomórkowej prowadzi się bezpośrednio na wewnętrzną stronę dachu, przy pomocy specjalistycznego sprzętu. W ciągu 3-5 sekund zwiększa swą objętość do 120 razy, tworząc miękką warstwę ciepłej, szczelnej i elastycznej piany termicznej. Wypełniającej nawet najmniejsze szczeliny i trudno dostępne miejsca niemożliwe do ocieplenia metodami tradycyjnymi. Gwarantuje szczelność izolacji poprzez eliminacje mostków termicznych. Tak natryśnięta pianka jest gotowa do pokrycia np. płytą gipsowo-kartonową. Dzięki swojej strukturze otwartych komórek zapewnia ona oddychanie przegrody, co zwiększa komfort mieszkania.

_______________________________________________________________________________________________________________________

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa – hydroizolacja

Potocznie zwana twardą lub ciężką (o gęstości zazwyczaj około 35-60 kg/m3) stosowana jest najczęściej w:

  • Halach i magazynach – jako izolacja termiczna i przeciwskropleniowa.
  • Budynkach inwentarskich – głównie jako izolacja termiczna i hydroizolacja.
  • Przechowalniach owoców i warzy – pozwala uzyskać gazoszczelność budynków.
  • Chłodniach – przy odpowiednim doborze grubości warstwy stanowi najlepszą izolację .

W budownictwie mieszkalnym znajduje zastosowanie w:

  • termo i hydroizolacji stropodachów od zewnątrz,
  • izolacji posadzkowej, pod wylewki czy ogrzewanie podłogowe,
  • izolacja fundamentów.

 

 

Materiał izolacyjny – Pianka poliuretanowa

 

Pianka Poliuretanowa to materiał izolacyjny który na dobre zagościł na polskim rynku budowlanym. Jego doskonałe parametry techniczne zapewniają nam idealną hydroizolację, izolację akustyczną oraz termoizolację. Izolacje natryskowe pianką znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych jak i przemysłowych.

POLIURETANY -[-R1-0-CO-NH-R2-NH-CO-]n-

Pierwsze ocieplenia pianką poliuretanową wykonywano już około 50 lat temu, od tego czasu, ten rodzaj izolacji jest najlepszym i najtrwalszym sposobem na ocieplenia budynku. W miejscu zastosowania, wytwarza warstwę izolacyjną pozbawioną mostków termicznych, stanowi jednocześnie paroizolację – jest nienasiąkliwa. Jest odporna na agresywne środowisko chemiczne. Sposób wytwarzania tego izolatora eliminuje połączenia, które są słabą stroną wszelkich innych izolacji. Jako jedyny izolator zachowuje niezmienne parametry fizyczne w czasie. Odpowiedni dobór grubości warstwy piany wyklucza powstawanie tzw. punktu rosy .

______________________________________________________________________________________________________________________

Jak powstaje pianka poliuretanowa ?

Poliuretany otrzymywane są na drodze poliaddycji diizocyjanianów aromatycznych lub alifatycznych do związków zawierających co najmniej dwie grupy hydroksylowe.

Poliuretany to nic innego jak polimery – ale co to są polimery ? To substancje o bardzo dużej masie cząsteczkowej przez co nie zmieniają one w zasadniczym stopniu swoich ogólnych własności chemicznych i fizycznych nawet po oderwanie kilku merów – dzięki czemu zabezpieczają dany element na długie lata nie tracąc swoich właściwości.

Efekt spienienia uzyskujemy przez dodawanie do układu reakcji wody – jest to obecnie najczęściej stosowana metoda – gdyż układy z wodą ulegają spienieniu całkowicie samorzutnie i nie zanieczyszczają środowiska. W piankach spienianych wodą, czynnikiem powodującym spienianie jest dwutlenek węgla, powstający w wyniku reakcji wody z grupami izocyjanianowymi.

Reakcja przebiega bardzo szybko wydzielając duże ilości ciepła i  oparów.

Podczas natrysku następuje reakcja związków izo- z wodą zawartą w alkoholach wielowodorotlenowych dzięki czemu powstaje czynnik spieniający – dwutlenek węgla, oraz aminy aromatyczne które natychmiast ponownie reagują z izo- tworząc wiązanie mocznikowe.

Równolegle do tych reakcji przebiega proces tworzenia się piany poliuretanowej czyli reakcji termicznej poliolu z izocyjanianem i otrzymujemy pianki poliuretanowe.

Obie ostatnie reakcje prowadzą razem do tworzenia się polimeru i żelowania całego układu. Proporcje między tymi trzema reakcjami, którymi steruje się poprzez dobór rodzaju katalizatora oraz udziału wody w układzie reakcji decydują o rozmiarach porów i własnościach powstającej pianki.

Każdy producent pianek używa innych komponentów do tworzenia piany natryskowej.  Krótko mówiąc – wybór najlepszej pianki poliuretanowej to gwarancja dobrej izolacji. Nasza firma poleca Quadrant QuadFoam 500.

wykres

 

Potrzebujesz więcej informacji ? Chętnie na nie odpowiemy! 

ZADZWOŃ: +48 505 100 397 

Napisz e-mail lub zgłoś swoje zapytanie w formularzu w zakładce kontakt.