Ocieplenie poddasza pianką
Ocieplone pianą poddasze będzie ciepłe oraz bardzo ciche. Co najważniejsze piana jest produktem ekologicznym. Powietrze w domu ocieplonym pianką jest czystsze i zdrowsze (mniej kurzu, alergenów i drobnoustrojów). Nie zawiera freonów niszczących warstwę ozonową, substancji rakotwórczych i alergicznych. Szczelna izolacja nie pozwala, aby powietrze przenosiło hałas. Nie od dzisiaj wiadomo, że poddasze jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Dlaczego: ponieważ nagrzane powietrze wędruje z dolnych partii budynku do góry. Pianka przykleja i rozszerza się wypełniając wszystkie nieszczelności tworząc jednolitą ciepłą warstwę. W przypadku złej termoizolacji poddasza: szpar, mostków termicznych, nieszczelności – powietrze przedziera się na zewnątrz budynku powodując straty energii, czasem nawet pleśń. Natrysk miękkiej pianki poliuretanowej niweluje opisane zjawisko – piana nie absorbuje wilgoci. Przystosowując, więc poddasze lub strych do celów mieszkalnych musimy pamiętać, że odpowiednia izolacja dachu uchroni nas przed niepożądanymi stratami energii cieplnej (redukcja kosztów ogrzewania i klimatyzacji nawet do 50%).
Zalety ocieplenia pianką poliuretanową
Pianka poliuretanowa Quadrant QuadFoam500 – to materiał o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Jako firma zajmująca się izolacjami natryskowymi w trosce o najwyższą jakość świadczonych przez nas usług jak i zadowolenie klientów podejmujących jakże ważną decyzję wybory izolacji postanowiliśmy postawić na ekologię i doświadczenie.
Proponowana przez Nas pianka „QuadFoam500” ;
-zapewnia idealne wypełnienie izolowanej przegrody bez efektu „odklejania się” dzięki czemu w przegrodzie nie gromadzi się wilgoć i zachowuje ona swoje właściwości na długo lata.
– QuadFoam500 jest pianką otwarto-komórkowa – wielkość, struktura oraz jakość otwarcia pojedynczych komórek to cecha po której każdy doświadczony wykonawca izolacji natryskowej odróżni dobry materiał od tego o słabych właściwościach.
– efekt wizualny osiągnięty po natrysku jest równie ważnym kryterium oceny dla większości inwestorów.
– Gwarancja – 20 lat na materiał jak i wykonanie jest potwierdzeniem skuteczności i trwałości izolacji natryskowej QuadFoam 500
-Szczelność – ograniczenia straty ciepła zimą, latem pomieszczenia są chronione przed nadmiernym przegrzewaniem się. Technologia natrysku pozwala na wyeliminowanie łączeń w izolacji, a tym samym mostków termicznych poprzez wypełnienie wszystkich szczelin i pustych przestrzeni
-Oszczędność – koszty energii w stosunku do izolacji tradycyjnej mogą być niższe nawet o 50% co w znaczący sposób poprawia sprawność energetyczną budynków, dostrzeganą w comiesięcznych, niższych kosztach utrzymania obiektów.
-Trwałość – po natrysku pianka staje się materiałem niezmiennym i swoje właściwości zachowuje przez cały okres „życia budynku”. Nie utlenia się, nie kurczy, nie opada.
-Lekkość – zmniejszenie obciążenia konstrukcji dachów, ścian z równoczesnym wzmocnieniem i usztywnieniem konstrukcji
-Wygłuszenie – struktura otwartych komórek sprawia, że izolacja posiada doskonałe właściwości tłumienia dźwięków.
-Paro przepuszczalność – dzięki otwartym komórkom budynek jak i konstrukcja dachu „oddycha”. Doskonale współgra z elementami drewnianymi – zabezpieczając i chroniąc drewno przed zawilgoceniem co zapewnia bardzo dobrą jakość powietrza bez strat energetycznych spowodowanych konwekcją i szczeliną dylatacyjną.
-Ekologia i bezpieczeństwo – pianka jest materiałem bezzapachowym, nie pyli, a w czasie użytkowania nie ma emisji jakichkolwiek szkodliwych substancji. Jest odporna na pleśnie i grzyby. Nie wywołuje reakcji alergicznych u ludzi i zwierząt.
-Samogasnąca – (klasa E), a w konstrukcji z płytą g-k klasa B-s1, d0
-Łatwość wykonania – brak ograniczeń instalacyjnych w konstrukcjach o skomplikowanych kształtach oraz szybkość wykonania, nawet do 300 m2 dziennie.
Izolacje natryskowe stały się najlepszą, najszybszą i najskuteczniejszą techniką zapewniającą komfort zamieszkania na poddaszu. Dzięki natryskowemu ociepleniu poddasza unikniemy strat ciepła, przedostawaniu się alergenów, występowaniu pleśni oraz gryzoni.
Izolacja natryskiwana jest bezpośrednio na beton, deskowanie membranę paro przepuszczalną i inne podłoża – jej doskonała przyczepność zapewnia wzmocnienie konstrukcji oraz eliminację elementów montażowych jak w przypadku wełny mineralnej.
Dzięki metodzie natryskowej łatwo osiągniemy parametry domu energooszczędnego, niskoenergetycznego czy pasywnego – i z pewnością przełoży się to na koszty ogrzewania odczuwalne w miesiącach zimowych – szczególnie podczas ogrzewania gazowego.
Porównanie Pianka Poliuretanowa i wełna mineralna
Parametr | Izolacja pianką poliuretanową otwartokomorowa | Wełna mineralna |
Zdrowie |
|
|
Szybkość montażu |
|
|
Zalety konstrukcyjne |
|
|
Zachowanie po zawilgocenu |
|
|
Współczynnik przewodnictwa ciepła [W/mK] |
|
|
Dodatkowe elementy przy montażu |
|
|
Mostki termiczne |
|
|
Ograniczenia instalacyjne |
|
|
Adhezja |
|
|
Izolacja tradycyjna a izolacja natryskowa
Punkt rosy, dyfuzja pary wodnej i jej kondensacja, zjawiska występujące zimą przy dużych różnicach i skokach temperatur oraz wysoka wilgotność powietrza, powodują skraplanie i powolne nagromadzanie się wilgoci (wody) na włóknach wełny. Nagromadzona wilgoć (kondensat), której ilość z biegiem czasu narasta, powoduje nawet kilkunastokrotne osłabienie izolacyjności termicznej (Lambda). Wełna mineralna i szklana to dobre materiały termoizolacyjne, lecz posiadają poważną wadę potęgowaną naszym klimatem. Wilgoć obecna przez dłuższy czas, może prowadzić do zniszczenia materiału termoizolacyjnego i elementów konstrukcyjnych a w szczególności dotyczy to poddasza. Gromadzenie wilgoci (kondensatu) na włóknach, powodujące zwiększenie przepływu ciepła a tym samym, osłabienie izolacyjności termicznej materiału. Poprzez zastosowanie izolacji termicznej, w której nie występuje kondensacja pary wodnej (pianka zamknięto-komórkowa) lub w przypadku materiału tradycyjnego, skonstruowanie sprawnego systemu wentylacji dachu.
Jak więc porównać wełnę do izolacji natryskowych pianką poliuretanową ?
– Pianka poliuretanowa to materiał izolacyjny który podczas natrysku wypełnia wszystkie szczeliny odpowiadające za straty ciepła – eliminując je na cały okres życia budynku !
-wełna mineralna – jest dobrym i tanim izolatorem, jednak po czasie jej właściwości mijają a sam materiał zaczyna swój powolny rozpad powodując starty ciepła i powstawanie mostków termicznych.
-Metoda natryskowa eliminuje szczelinę dylatacyjną oraz proces konwekcji pary wodnej – czyli dwa podstawowe elementy odpowiadające za starty ciepła.
-w wełnie wymagana jest szczelina dylatacyjna w celu jej wietrzenia – jak wiemy wełna jest materiałem o dużej chłonności pary wodnej i stosunkowo niskim stopniu jej oddawania. Woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem organicznym który w połączeniu z innymi czynnikami może powodować rozpad struktur wełny.
– pianka natryskowa to materiał polimerowy dzięki czemu zachowuje swoje właściwości na długi lata – a izolatorem jest powietrze zgromadzone w milionach otwartych komórek.
Warto się więc zastanowić nad wyborem izolacji – wybierając wełnę wybieracie;
– większe rachunki za ogrzewanie
– nagrzewanie się poddasza latem
– możliwe szkodniki, alergeny, pleśń, wilgoć
– słabe wygłuszenie akustyczne
– wymiana materiału po czasie – podwójne koszty
– z wymianą wełny zazwyczaj związane są koszty demontażu płyt K-G
– remonty
Izolacje natryskowe eliminują te niekorzystne czynniki i zapewniają komfort zamieszkania – co przełoży się w niższych rachunkach.
Techniki natryskowe to bezszwowe pokrycie izolowanej powierzchni oraz w przypadku pianki otwarto komórkowej efekt oddychania zapewniający utrzymanie konstrukcji drewnianej w nienaruszonym stanie.